PROPOZICIJE NATJECANJA za 2015. g.

• Natjecanje se provodi u muškoj i ženskoj konkurenciji. Igra se liga sustavom dvokružno, razdijeljeno na proljetni i jesenji dio natjecanja
  • Dozvoljen je nastup i mješovitim ekipama , ali u muškoj konkurenciji
  • Pravo nastupa u imaju igrači/ce koji nisu registrirani najmanje godinu dana, osim ako su zadnju sezonu (2013/14) igrali u najnižoj ligi ( muškarci u 2. ligi, a žene u Slavonskoj ligi ) onda mogu nastupati, s tim da nisu  registrirani za tekuću sezonu (2014/15).
  • Isti igrač/ica ne može nastupiti u jednoj sezoni za dvije različite ekipe u istoj konkurenciji, osim ako se ekipu isključi ili odustane od natjecanja, onda igrač/ica ima pravo nastupiti za neku od ekipa, s tim da se prelazak u drugu ekipu ne može dogoditi u tijeku polusezone.
  • Ekipu čini 12 igrača/ica od kojih 6 u igri i rezerve.  Utakmicu može započeti najmanje 5 igrača/ca
  • Popis igrača/ica ekipe moraju dostaviti najkasnije tri dana pred natjecanje tj. polusezonu. One ekipe koje nemaju svih 12 igrača na popisu, mogu popis nadopunjavati novim igračima/cama tijekom sezone. Popis se može mijenjati do tri dana pred početek natjecanja tj. polusezone.
  • Ekipe moraju imati  propisane odbojkaške lopte za zagrijavanje.
  • Igra se po odbojkaškim pravilima  na dva dobivena seta ( do 25 poena ). U slučaju neriješenog rezultata igra se i 3. set ( do 15 poena ). Za pobjeda  2:0 pobjednička ekipa dobije 2 boda, a poražena 0 bodova, za pobjedu 2:1 pobjednička ekipa dobije 2 boda, a poražena 1 bod.
  • Poredak među ekipama odlučuje ukupni set količnik. Ako je to isto onda odlučuje poen količnik.
  • Utakmica se može odgoditi 24 sata prije zakazanog roka samo u izuzetnim slučajevima ( službeni put, bolest, ozljede . . . ) Svaka ekipa ima pravo na jednu odgodu utakmice u sezoni. Termin i mjesto odigravanja odgođene utakmice određuje organizator.
  • Ukoliko se ekipa ne pojavi 10. min. nakon zakazanog termina gubi utakmicu sa 2:0 i dobiva -1 bod, a za nedolazak na dvije utakmice ekipa će biti isključena sa natjecanja i njeni rezultati se brišu. Protivnička ekipa može prihvatiti odigrati susret s ekipom koja kasni, ali to nije dužna.
  • Suce na susretima delegirat GSSR
  • U slučaju nedolaska suca ekipe se mogu dogovoriti da li će se susret odigrati ili ga mogu odgoditi. Ukoliko se dogovore da susret odigraju i zapisnik o susretu predaju organizatoru uredno potpisan od strane kapetana, nemaju pravo naknadne žalbe na rezultat koji se prihvaća kao pravovaljan.
  • Ako ekipa nije zadovoljna tijekom susreta suđenjem sudaca ili smatra da utakmica nije regularna ili da za protivničku ekipu nastupa igrač koji na to nema pravo, ekipa može uložiti žalbu. Žalba se najavljuje pismeno u zapisnik najkasnije 10 minuta po odigranom susretu. Pismeno obrazloženje žalbe ekipa mora dostaviti organizatoru slijedećeg radnog dana najkasnije do 12 sati. Uz žalbu se prilaže 100 kn koji se u slučaju pozitivnog rješenja žalbe vraćaju ekipi. ŽalberiješavanatjecateljskakomisijaSavezauroku 48 satiprimitka žalbe.
  • Nepoznavanje propozicija i pravila igre ne oslobađa ekipu odgovornosti za povredu istih. Ukoliko ekipi nisu jasne propozicije ili pravila igre mogu se pred početak utakmice obratiti sucu ili delegatu radi pojašnjenja.
  • Za sve ostalo važe opće propozicije RSI, odnosno pravila Hrvatske odbojkaške udruge.
  • U aktivnostima GSSR „Sport za sve“ Osijek svaki pojedinac nastupa na vlastitu odgovornost.
  • Pravo tumačenja Propozicija zadržava organizator.

Natjecateljska komisija                                                                                                                                              G S S R